Solutions for house...

Solutions for hotels...

Solutions for company...

F.A.Q. – EOC_SLAVE+WiFi

 

Wodaplug EOC slave with WIFI (EOC1121R4Wl unit) FAQ :

 questions:

1.  what is template 301 (and 302), I can’t find it in the list of template and modify it?

Template function is for user configure the slave convenient. There are a default template named “1”,  is for the all slave as a default configuration. You can modify the template 1 in the SlaveàTemplate.

As you enter a slave configuration windows (it use the template 1), when you changed the configuration, the system will save a private template for this slave. The private template number will be 300+Slave ID. The private template is used only for this slave.

2.  how many admins can be loged in? Where can I find loged in users?

No limit now. No record for it.

3.  if I understad right, WAN means interface to WIFI module (oposite to port3) not the RF interface?  Due to this STB1 (port1) and STB2 (port2) interfaces are always in bridge mode with or without VLAN?

Yes. WAN is connect to the port3.

STB1(Port1) and STB2(port2) is always in bridge mode.

STB1, STB2 is out from the 8305E switch chipset.

internal structure

4.  if i’am right in 3, why in WAN configuration of a slave over master web there are 4 LAN ports? In WAN setting from direct Slave web are only ports PORT1 and PORT2 that means LAN1 and LAN2 I think.

Because the WIFI module support 4 port max. In this slave, it have 2 ports LAN1 and LAN2. In other type , it have 4 ports. The WIFI management window display LAN1, LAN2, LAN3, LAN4 is compatible the 4Port product.

We will distinguish between different product in late version.

5.  what does it mean PIB and NVM?  – this we can reply but maybe your reply will be better :-) 

NVM is the software for 74 chipset.

PIB is configuration file of chipset.

6.  where is connected router inside the box?

Please see figure in 2.

7.  where are VLANs processed? 

Slave – Online – Click the MAC you want to configure , enter the window as below.

vlan config

 

8.  when I set management VLAN I can’t set dynamic IP resp. I can but without effect, eth0 has no IP. The DHCP server was configured properly, there was no DISCOVER for DHCP from master.

This version do not support the DHCP+VLAN function.

It only support DHCP (no VLAN) and Static IP (VLAN or not).

9.  I can’t disable SNMP on master

Software design so. It do not support disable SNMP.

10.  Enable web access in WAN Conf of a slave over master web always fails.

Master and WIFI used the VLAN 4093 for OAM. Please try add this VLAN.

We will try to optimize it to configure in default.

11. Change setting in WAN Conf of a slave over master web doesn’t work. I set mode to route and after Apply I see change it to bridge etc, etc, etc. I’m not able to set what i want.

You need saving configuration as below.

save config

 

 

tadalis sx

Facebook

Promo Actions

News

 • Nová verze SW pro EOC master - v2.4.13b

  Je dostupná aktualizovaná verze SW 2.4.13 pro Wodaplug EOC master jednotky. Image pro snadný upgrade přes WEB rozhraní naleznete v sekci download. Novinkou jsou kompletní management (včetně WiFi a routingu) pro EOC slave s WIFI a vylepšení stability při maximálním zatížení.

 • Nový model zařízení pro Ethernet přes koax a kompatibilita s 200 a 500C/N

  oblíbený model Wodaplug 200 resp. 500C/N se dočkal vylepšeného nástupce! Dle vašich připomínek jsme připravili nový model vylepšený o IP WEB management, zabezpečení a s pokročilými funkcemi - EoC série! Napište si o vzorky, již dostupné! Zpětná kompatibilita s předchozími modely je díky stejnému čipsetu INT74xx bez problémů možná po přehrání firmware! Přečtěte si návod.

 • Wodaplug3 přichází

  Po dlouholetém úspěchu modelů řady Wodaplug2 přichází nový vylepšený model s novým čipem Qualcom Atheros AR7420 – nejnovější chipset pro větší rychlost, větší dosah a nižší energetickou spotřebu. Podpora IPv6 !! Kompatibilita s předchozími modely standardu HomePlugAV je zachována bez omezení (Wodaplug2 200Mb/s a 500Mb/s).

 • Nový firmware a konfigurační utilita Win7 ready pro adaptér Wodaplug 200C/N s čipem INT6400

  Pro majitele oblíbeného Wodaplug 200C/N s čipem INT6400 jsme připravili konečně novou verzi konfigurační utility AVitar s podporou Windows 7 a nový firmware. Každá verze firmware potřebuje odpovídající verzi konfigurační utility AVitar a odpovídající verzi konfiguračního souboru PIB. Čtěte pozorně pokyny pro upgrade. Ke stažení v sekci DOWNLOAD

Advertising